طرح های کاغذ دیواری

شاید دسته بندی کاغذ دیواری ها از نظر نقش و طرح به گونه ای دقیق امکان پذیر نباشد، چرا که اصولا الگو ها و نقوش هنری را نمی توان با یک مرزبندی دقیق از هم تفکیک نمود، با این حال در حوزه طراحی کاغذ دیواری ها معمولا اصطلاحاتی به منظور شناسایی و طبقه بندی آنها از نظر الگو و استایل بکار میرود.

● Damask معروفترین و متداول ترین الگویی که در طراحی کاغذ دیواری ها بکار می رود، نقوش موسوم به (داماسک) damask است که به عنوان الگوی کلاسیک کاغذ دیواری در سراسر دنیا شناخته می شود. واژه داماسک در واقع به پارچه هایی اطلاق می شود که با نقوش مواج و معمولا متقارن از ابریشم یا پشم یا لینن و . . . تولید شده و بصورت دورو بافته می شوند.در زیر نمونه هایی از نقوش داماسک را مشاهده می کنید:

damask

● Floral/Foliage دسته ای دیگر از طرح های کاغذ دیواری را شامل می شود که با استفاده از نقوش واقع گرایانه یا انتزاعی از گل و بوته ها طراحی می شوند.نمونه های زیر از این دسته اند:

floral

● Geometric Patterns استفاده از الگوهای هندسی در طراحی کاغذ دیواری، استایل دیگری از این دیوار پوش را پدید آورده است که گاهی در مقابل طرح های کلاسیک، آن را مدرن می نامند.

geometric

● Illustrations شاید بتوان این گروه را کاغذ دیواری هایی با نقوش تصویری یا تایپوگرافی نامید.

illu

● Motif این استایل شامل کاغذ دیواری هایی با زمینه ای خلوت و تکرار یک نقش تزیینی کوچک در آن است.

motif

● Plain/Textured کاغذ دیواری هایی ساده و معمولا تک رنگ که غالبا با یک بافت ریز، سطوح پتینه شده یا سطح بافت پارچه های کتانی را تداعی می کنند. این دسته از کاغذ دیواری ها به تنهایی یا در ترکیب با سایر استایل ها، یکی از پر کاربرد ترین انواع دیوارپوش در دکوراسیون داخلی می باشد.

texture

● Striped کاغذ دیواری هایی هستند با الگوهایی از خطوط نسبتا پهن و موازی افقی یا عمودی؛ از آنجا که بسته به نوع نصب با ایجاد خطای دید، محیط را بزرگتر یا مرتفع تر نشان می دهند، از آنها بیشتر در راهرو های کم عرض یا فضاهایی با سقف کوتاه استفاده می شود.

strip